Mała, wielka polityka

Docinki, afery, kłótnie i memy – tak wygląda polityka z naszego podwórka. Tym większe zdziwienie budzi fakt, że gdzieś indziej bywa inaczej.  Ot, taki choćby w takiej Kanadzie. Justin Trudeau to instruktor snowboardu, miłośnik jogi i konkretny, stanowczy polityk i najbardziej lubiany i podziwiany premier świata. Stworzył rząd, który odzwierciedla społeczną układankę swojego kraju. Po raz pierwszy w składzie pojawili się Indianie, imigranci, niepełnosprawni i równy podział ze względu na płeć, pół na pół. Zszokowani dziennikarze zapytali skąd taki pomysł, Justin Trudeau odparł: ”Bo mamy 2015 rok!”.

Wielkie rzeczy dzieją się także w małej Birmie. Po raz pierwszy od 50 lat, rząd ma swoje cywilne, a nie tylko wojskowe, oblicze. Na jego czele stanęła Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991, która 15 lat spędziła w areszcie. Teraz, z podniesionym czołem staje na czele dobrej zmiany i jest płomykiem nadziei dla milionów obywateli spragnionych sprawiedliwości.

Aung San Suu Kyu TIME

Podobnie jest na Tajwanie, gdzie prezydentem-elektem została wybrana Tsai Ing-Wen. Po latach uzależnienia wyspy od Chin jest szansa na wolność i demokrację. A wiecie co mówi nowa pani prezydent? Że dobry lider musi przede wszystkim umieć cieszyć się życiem. Wtedy bardziej docenia to, czego pragną inni.

 

Ludzie z kosmosu

”A dlaczego byśmy nie mieli wybrać sie na Plutona?” – powiedział w 2007 roku Alan Stern i zaczął spełniać swoje marzenia. I tak w lipcu 2015, statek kosmiczny New Horizons dotarł do Plutona – uważanego kiedyś za najdalszą planetę Układu Słonecznego (kiedy jeszcze Pluton miał etykietkę planety, od 2006 już nie ma). Nie byłoby to możliwe, gdyby nie cierpliwość i zawzięcie atrofizyka.

Kip Thorne, astrofizyk z Princeton, pracował z Christopherem Nolanem na planie ”Interstellar”. Ale dla ludzkości zrobił coś znacznie większego. Przez całe swoje życie opracowywał urządzenie, które miało wykryć fale grawitacyjne, o których istnieniu był przekonany Albert Einstein. I odkryło – równo w momencie, w którym teorii Eisteina stuknęło 100 lat. To największe odkrycie z kosmosu od wielu, wielu lat.

Kip Thorne TIME

 

I jeszcze Yuri Milner. To dzięki niemu i jego bogatym inwestycjom, już teraz można marzyć o zawojowaniu kosmosu. Biznesman pracuje wraz ze Stephenem Hawkingiem nad projektem wysłania statku kosmicznego do najjaśniejszego układu gwiazd Alfa Centauri. To daleka droga – od Ziemi to jakieś 41 486 500 000 000 kilometrów – ale pasja biznesmana sprawia, że kosmiczna podróż jest dużo, dużo bliżej.