7. ”Straight Outta Compton” – film o ziomkach bawiących się w hip-hop

A że ziomkami są m.in Dr. Dre, Easy-E, Ice Cube i inni, a zabawa to tworzenie legendy hip-hopu, grupy N.W.A., to tym lepiej. Jednak film to nie tylko jeden długi videoklip. Jest temat segregacji rasowej, jest konflikt między pracą zespołową a indywidualnymi ambicjami i niezgoda na stan świata przełomu lat 80. i 90.

6. ”Marsjanin” – film o rolniku, który szuka przepisu na wyhodowanie ziemniaka

Warto dodać, że rolnikiem jest astronauta pozostawiony sam sobie na Marsie. To film z cyklu ”Niemożliwe, a jednak” – z pozoru wszystko wydaje się jedną wielka bajką, kolejnym nierealnym filmem z kosmosu. Dopiero w trakcie seansu okazuje się, że to bardzo przyziemny film – o samotności, tęsknocie, woli walki i woli przetrwania.

5. ”Zupełnie Nowy Testament” – film o zupełnie Nowym Testamencie

Czyli połączenie ”Truman Show” z ”Amelią”. Niebo to nowe piekło i jest na Ziemi, konkretnie w Brukseli. Pan Bóg płata ludziom figle, od blahych, jak to, że druga kolejka jest zawsze dłuższa, po te poważniejsze. Jego córka bierze sprawy w swoje ręce i chce odmienić ludzki los. Dobry pomysł i wiele zabawnych sytuacji.

4. ”Kryptonim U.N.C.L.E. – Spotkało się trzech facetów: Polak, Rusek i Amerykanin. Ale Polak poszedł do domu

Pełen humoru, zwrotów akcji i przymrużenia oka film szpiegowski – jak to zwykle u Guy’a Ritchiego bywa. Tutaj pojawiają się też nowe elementy, które nadają ton – retro klimat i elegancja. Filmów szpiegowskich o czasach zimnej wojny było całe mnóstwo. Ten jest inny, hmmm… fajny.

3. ”W głowie się nie mieści” -to taka bezsenność w Seatlle, tyle że nie bezsenność, a samotność i nie w Seattle, a w San Fransisco

Niby kreskówka i śmichy-chichy, ale to też, a raczej przede wszystkim, przystępnie podane kompendium wiedzy o ludzkich emocjach. Warto zobaczyć, bo nie zawsze bywa wesoło, i przypomnieć sobie wtedy kiedy skończy się ”happy hour”.

2. ”Spotlight” – wiadomo 🙂

Niby to niedawno (15 lat temu), a film o wydarzeniach z początku XXI wieku ogląda się niemal jak film historyczny. Inaczej pracowali dziennikarze, inaczej wyglądało tworzenie materiałów. Dzisiaj mieliby łatwiej – każdy ma e-maila, są portale społecznościowe i dziennikarstwo obywatelskie. Dziennikarze pracujący nad sprawą pedofilii w Kościele dla ”Boston Globe” bardziej byli detektywami niż pracownikami mediów. Stąd ”Spotlight” wciąga jak kryminał, a akcję polegającą na rozmowach i przeglądaniu dokumentów śledzi się z zapartym tchem.

1. ”Pokój” – film o rodzinie na swoim, czyli w co się bawić z synem przez 5 lat?

Niesamowity.  Nie chcę zdradzać zbyt wiele, bo może kogoś przygoda z tym filmem dopiero czeka. Niesamowitym filmem. To film o koszmarze zniewolenia, o traumatycznych doświadczeniach, o prawdziwych sytuacjach, które wydają się wręcz nierealne. Ale ”Pokój” to nie jest smutny film. Kwestia interpretacji – tak jak w przypadku interpretacji świata przez dwójkę głównych bohaterów.