Zaczęło się… Jak zawsze w środku października pojawia się ten sam dylemat – na które filmy z repertuaru Warszawskiego Festiwalu Filmowego postawić.

Może nie jest to kwestia życia i śmierci, ale wybranie kilku z ponad 200 propozycji to nie lada łamigłówka. Na pocieszenie – organizatorzy musieli wybrać 200 filmów z 4500 zgłoszonych dzieł. Tak czy siak może rozboleć głowa. Dlatego, żeby uporać się z takimi tarapatami razem z ekspertkami od programu 33 WFF przedstawiamy wam 20 najciekawszych propozycji z krótkim, acz treściwym, uzasadnieniem.

 

‘’Animowane Szaleństwo’’

10 krótkometrażowych filmów animowanych na jednym pokazie.

Dlaczego warto? ,, Trochę mroczne i dziwne, a trochę zabawne i szalone, ale przede wszystkim animowane spojrzenie na poważne zagadnienia. Z wisienką na torcie w postaci filmu „Brzemię” w reżyserii Niki Londroth von Bahr, który zgarnia festiwalowe nagrody gdzie tylko się pojawi. Nic dziwnego, bo to animowany apokaliptyczny musical, w którym śpiewają… zwierzęta! To powinno mówić samo za siebie 🙂 (Natalia Maliszewska, kurator programu krótkometrażowego i preselekcjoner programu pełnometrażowego)

 

,,Balkan Noir’’

Od pięciu lat matka zaginionej na wakacjach w Czarnogórze dziewczynki żyje wyłącznie myślą o znalezieniu i ukaraniu  potwora odpowiedzialnego za lata jej cierpienia. Kiedy pojawia się nowy trop, wiadomo, że matka nie odpuści. Ktoś musi za to zapłacić. (opis WFF)

Dlaczego warto? ,, W tym filmie jest moc, którą czuć od otwierającej, świetnej w moim skromnym odczuciu, sceny. Mięsista historia zemsty z papierosem w tle, z przesilną główną bohaterką i niesamowitą muzyką. ‘’ (Natalia Maliszewska)

 

,,Bandyta, który pachniał whiskey’’

Ballada o barwnym życiu węgierskiego ,,włamywacza dżentelmena’’. Najnowszy film reżysera ,,Kontrolerów’’, filmu, który zgarnął nagrodę publiczności na WFF 2004. (opis WFF)

Dlaczego warto? Odpowiedź znajdziecie w trailerze:

 

,,Człowiek z magicznym pudełkiem’’

Adam jest posiadaczem starego radia, które umożliwia podróże w czasie. Podczas jednej z nich cofa się do 1952 roku. Kiedy nie może wrócić na ratunek wyrusza jego ukochana.

Dlaczego warto? Oto dlaczego:

,,Drib’’

Po części fikcja, po części dokument opisujący nieudaną kampanię reklamową znanego napoju energetycznego.

Dlaczego warto? ,, Film balansujący na granicy fabuły i dokumentu, jeden z tych które pokazują nam, że fikcji czasami naprawdę ciężko dogonić, cóż, rzeczywistość. Dużo szczerego śmiechu nad sztucznością dzisiejszego świata.’’ (Natalia Maliszewska)

 

,,Dziennik gangstera’’

Metin mieszka na przedmieściach Sztokholmu, które rządzą się swoimi niepisanymi prawami. Pisze pamiętnik, w którym zamieszcza w poetycki sposób wszystko, czego doświadcza. Kiedy pamiętnik znika, życie mężczyzny wywraca się do góry nogami.

Dlaczego warto? ,, Szalona i przezabawna opowieść o osiedlowym gangsterze z artystycznymi aspiracjami, którego dziennik wpada w niepowołane ręce. Wszystko ubrane w bardzo dynamiczną i ciekawą wizualnie formę, dzięki której szybko zaczynamy toczyć walkę ze światem u boku Metina, głównego bohatera.’’ (Natalia Dąbrowska, preselekcjoner programu krótko- i pełnometrażowego)

 

‘’Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach?’’

Historia o narodzinach punka, ekscytacji pierwszej miłości i największej tajemnicy wszechświata: jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach. Pełna absurdalnego humoru ekranizacja opowiadania Neila Gaimana pod tym samym tytułem. (opis WFF)

Dlaczego warto? ,, Ten film ma niesamowity potencjał kultowości. Ale jak mógłby nie mieć, skoro są w nim kosmici, komiksy, Neil Gaiman, erotyka, Londyn w latach 70., punk i Nicole Kidman jako jego królowa. Totalny fun.’’ (Natalia Maliszewska)

 

‘’Kłamstewsko’’

Edgardo jest dziennikarzem w miasteczku, w którym nic się nie dzieje. Skoro nic się nie dzieje, to gazeta się nie sprzedaje, reklamodawcy uciekają, a właściciel jest wściekły. Edgardo, żeby ratować swoją posadę, zaczyna uprawiać ,,dziennikarstwo kreatywne’’, a mówiąc wprost – zaczyna zmyślać.

Dlaczego warto? ,, Świetne wyczucie ,,trendów’’ w czasach postprawdy, kiedy dziennikarstwo kreatywne często uważane i stosowane jest jako samo dziennikarstwo. Ku przestrodze, i z humorem.’’

 

Krótkometrażowki

,,Biegnij, Rostan, biegnij’’

11-minutowa, piękna animacja. Perski bohater narodowy udaje się w podróż w przyszłość i trafia do Teheranu w 2017 roku. (Opis WFF)

Dlaczego warto? ,, Luźna adaptacja części poematu perskiego poety, Ferdousiego. Trochę śmiesznie, trochę strasznie.’’(Aleksandra Raszka, asystent programu krótkometrażowego i preselekcjoner programu pełnometrażowego)

,,Botanika’’

Dlaczego warto? ,, Komedia o poświęceniach w związku. Szalony i piękny zarazem.’’ (Aleksandra Raszka)

,,Święty Hubert’’

Dlaczego warto? ,, Walka fanatycznego leśniczego w obronie natury. Przepiękne zdjęcia, świetna muzyka i wciągająca akcja. ‘’ (Aleksandra Raszka)

,,Weekendy’’

Dlaczego warto? ,, Piękna animacja o 6-letnim chłopcu próbującym się oswoić z rozwodem rodziców. Urocza historia z Toronto lat 80. i Dire Straits w tle.’’ (Aleksandra Raszka)

 

,,Niech ciała się opalają’’

Rhino i jego gang ukradli 250 kg złota. Ukryli się nad Morzem Śródziemnym. Miejsce, które wyglądało jak przedsionek raju, a w którym zdarzały się dzikie happeningi i orgie, staje się polem brutalnej bitwy w tym porywającym, stylowym thrillerze weteranów awangardy’’.

Dlaczego warto? ,, Szalona wariacja na temat spaghetti westernu. Jazda z tych bez trzymanki.’’ (Natalia Maliszewska)

 

,,Nie wracaj z księżyca’’

W małym miasteczku w południowej Kalifornii żyje wiele kobiet i tylko kilku mężczyzn. Większość zniknęła bez słowa i żaden z nich nigdy nie wrócił. Dzieciaki, które wciąż czekają, mówią, że ojcowie wyruszyli na Księżyc.

Dlaczego warto? ,,Przepiękna historia przepięknie nakręcona’’

 

,,Obyś żył w ciekawych czasach’’

Marcos, antybohater z Buenos Aires, był kiedyś uznanym pisarzem książek dla dzieci. Teraz doszedł do wniosku, że czas na coś bardziej poważnego. Aby znaleźć wenę, przyjaciel radzi mu, by zacząć żyć intensywnie i po prostu to opisać. No i się zaczyna…

 

,,Porządek dziobania’’

Dlaczego warto? ,, Nowa Zelandia jest fascynująca i nie przestaje zadziwiać. W Christchurch od blisko 150 lat istnieje Klub Hodowców Drobiu, Bantamków i Gołębi. Podczas przygotowań do dorocznej wystawy rywalizacja między członkami klubu staje się coraz bardziej zażarta, część spróbuje zmienić porządek dziobania. Nie zdziwię się ani trochę jak po filmie sami zaczniecie hodować ozdobne kurki.’’ (Natalia Dąbrowska)

 

,,Syreny’’

Dokument o fascynującym uroku i mocy transformacyjnej uniwersalnego na całym świecie mitu syreny. Film skupia się na historiach pięciu niezwykłych kobiet, które są częścią coraz powszechniejszej syreniej subkultury.

Dlaczego warto? ,, Bardzo czułe spojrzenie na kobiety, które szukając wolności i próbując przezwyciężyć traumy po tragicznych wydarzeniach w ich życiach, postanawiają zostać syrenami. Portret niesamowitej syreniej subkultury i siostrzeństwa, które pozwala im przetrwać.’’ (Natalia Dąbrowska)

 

,,Zabicie świętego jelenia’’

Wybitny kardiochirurg żyje szczęśliwym, rodzinnym życiem z żoną i dwójką dzieci. Przyjaźni się z nastolatkiem, który nie ma ojca. Kiedy przedstawi chłopaka rodzinie, zacznie się prawdziwy koszmar. Hipnotyczny thriller z inspiracjami sięgającymi greckiej tragedii.

Dlaczego warto? ,,Jeśli Yorgos Lanthimos, twórca ,,Lobstera’’ utrzyma podobny poziom przyciągania jak w swoim poprzednim filmie, a wszystko na to wskazuję, że będzie to jedna z najciekawszych historii filmowych samego festiwalu i ostatnich miesięcy.’’

 

,,Zabić arbuza’’

Opowieść o tym, jak jeden banknot, upuszczony przez okrutnego mordercę, może zmienić życie prostego, ubogiego farmera

 

,,Zapytaj seksperta’’

Dokument o najbardziej znanym w Indiach seksuologu, którego uśmiechnięta twarz i konkretne porady jednych wprawiają w zachwyt, w innych zaś budzą oburzenie’’

Dlaczego warto? ,, Od 1976 roku doktor Mahinder Watsa działa na rzecz edukacji seksualnej w Indiach. Dzisiaj ma 93 lata i nie ustaje w swojej walce. Wciąż z niesamowitą cierpliwością tłumaczy ludziom rzeczy, które zdawałoby się, nie powinny budzić żadnych pytań. Film przygląda się kulisom jego pracy i ludziom, których życie zmienił.’’ (Natalia Dąbrowska)

 

Terminarz

Piątek 13 października

,,Nie wracaj z księżyca’’ (godz 11.00)

,,Balkan Noir’’ (godz. 21.00)

,,Zapytaj sekseksperta’’ (godz. 21.00)

,, Porządek dziobania’’ (godz. 11.00)

,,Niech ciała się opalają’’ (godz 14.00)

,,Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach?’’ (godz. 19.00)

,,Drib’’ (godz. 16.00)

 

Sobota 14 października

,,Balkan Noir’’ (godz. 13.30)

,,Człowiek z magicznym pudełkiem’’ (godz. 21:15)

,,Zapytaj sekseksperta’’ (godz 14:00)

,,Dziennik gangstera’’ (godz 21:00)

,,Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach?’’ (godz. 16:30)

,,Niech ciała się opalają’’ (godz. 19:00)

 

Niedziela 15 października

,,Nie wracaj z Księżyca’’ (godz. 16:30)

,,Człowiek z magicznym pudełkiem’’ (godz. 18:45)

,,Drib’’ (godz. 13:30)

,,Syreny’’ (godz. 11:00)

,,Niech ciała się opalają’’ (godz. 14:00)

 

Poniedziałek 16/10

,,Człowiek z magicznym pudełkiem’’ (godz. 13:45)

,,Dziennik gangstera’’ (godz. 21:30)

,,Obyś żył w ciekawych czasach’’ (godz 11:00)