Paper planes

Jest taki moment, tylko jeden raz do roku, kiedy wszystko zaczyna nabierać kolorów i wszyscy mają poczucie, że zaczyna się nowy, lepszy czas. To nie Nowy Rok z obezwładniającymi i paraliżującymi postanowieniami. To coś lepszego i to coś, co jest właśnie teraz – sam początek wiosny.

Na taki start może przydać się garść mądrych zdań – z kultowych filmów, od najmądrzejszych filozofów, od najlepszych pisarzy i filmowców, a nawet od aktorki, naukowca, wokalistki i sportowca. Wszystkie mają jeden wspólny mianownik – w jakiś sposób odpowiadają na najczęściej zadawane pytanie świata – ”Jak tu, panie, żyć?”. To uzupełnienie 25 sprytnych, złotych myśli, które sprawdzają się w roli nowego, życiowego motta.

Dawno, dawno temu wynajmowałem  mieszkanie u pewnej szalonej właścicielki. Przyszła, jak co dzień, na kontrolę, a że był poniedziałek po wyborach, zapytałem jak jej się podobają wyniki. I się zaczęło… ”Panie Remku, trafiła kiedyś w me ręce przepięknie ilustrowana książka, każda strona wzbudzała me zdumienie (tutaj szczegółowy opis wszystkich stron, 20 minut opowieści)… no i na ostatniej taka sytuacja: małpa zamknięta w klatce rzuca skórkę od banana w kierunku gapiów.” Milczenie. Pytam więc: ”A jak się to ma do nowego składu rządu?”. ”Widzi pan, każdy interpretuje wszystko tak jak chce”. Koniec, pozamiatane. Dlatego skorzystam z tej rady – sam konkret, zero komentarza.

1. ”Snuj marzenia tak jakbyś miał żyć wiecznie, żyj tak jakbyś miał umrzeć dzisiaj” (James Dean)

2. ”Bogaty tym się różni od biednego, że temu pierwszemu więcej brakuje” (Bogdan Wojciszke)

3. ”Jak kazali – to nie szło” (Piotr Żyła)

4. ”W świecie ludzi tylko subiektywność jest obiektywna” (Woody Allen)

5. ”Po tym można poznać kogoś wyjątkowego – kiedy można zamknąć ryj i wspólnie sobie pomilczeć” (”Pulp Fiction”)

6. ”Wszystko należy uprościć tak jak to tylko możliwe. Ale nie bardziej” (Albert Einstein)

7. ”Jak żyć? Sobie korzyść przynieść, a innym szkody nie zrobić” (rada pierwszych filozofów świata)

8. ”Po co ta powaga?” (Joker z ”Mrocznego Rycerza”)