Bez zbędnych wstępów o urokach lata i przyjemności czytania w podróży. Oto, moim skromnym zdaniem, 7 książek, które sprawdzą się doskonale na wakacjach

”Anders Morderca i przyjaciele oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół” Jonas Jonasson

Anders Morderca i przyjaciele oraz kilkoro wiernych nieprzyjaciół

Widzieliście genialnego  ”Stulatka, który wyskoczył przez okno i zniknął”? Książka, na podstawie której film powstał, jest jeszcze genialniejsza. Teraz ukazała się u nas nowa powieść specjalizującego się w długich tytułach Jonasa Jonassona. Fabuła przedstawia się tak: tytułowy łobuz, który większość życia spędził nie na wolności, chce się ogarnąć. Ma plan: zero przestępstw, no może tylko drobne wymuszenia, bo z czegoś trzeba żyć. Biznesowe wsparcie znajduje w recepcjoniście ”jednego z najbardziej nędznych szwedzkich hoteli” oraz kobiecie-pastorze.

Dla kogo to książka?

Wątków tu sporo, od religijnego szaleństwa po absurdalność mediów. Jeśli lubisz barwne, dziwne postacie, czarny humor i komedie kryminalne to jest to rzecz w sam raz dla ciebie. To historia bardzo filmowa.

 

”Rybacy” Chigozie Obioma

Rybacy

Daleko, daleko stąd, za górami, za morzami, w Nigerii płynie rzeka pełna zła. To na jej wodach płynie ta historia, opowieść o czwórce braci, którzy muszą szybko wskoczyć w dorosłość. Zostają rybakami, ale pewnego dnia spotykają szamana, który powie coś, co zmieni rodzinne losy.

Dla kogo to książka?

Debiut młodego nigeryjskiego pisarza zachwyci miłośników baśni i mitów. Z jednej strony pełno tu magii, szaleństwa, gry wyobraźni, z drugiej –  afrykańskiej, niełatwej, rzeczywistości. Taka nigeryjska odpowiedź na realizm magiczny.

 

”Hologram dla króla” Dave Eggers

Hologram dla króla

Pogubiony w życiu człowiek chce się ogarnąć i zapewnić swojej córce lepszą przyszłość. A że nie kosztuje to 5 złotych, to musi działać na dużo większą skalę. Wyrusza do Arabii Saudyjskiej by tamtejszemu władcy sprzedać wymyśloną przez siebie nowoczesną technologię. I zaczynają się kłopoty.

Dla kogo to książka?

Mimo tytułu i zapowiedzi, że to cyfrowy obraz naszych czasów, to większy nacisk położony jest na życiowe rozterki głównego bohatera. To bardzo filmowa historia. Dostrzegło to już Hollywood. Za film z Tomem Hanksem w głównej roli zabrał się twórca ”Biegnij Lola, biegnij” i ”Pachnidła”

 

 

”Wyjątkowi” Meg Wolitzer

Wyjątkowi

Zamysł jest bardzo podobny do tego z ”Małego życia” Hanyi Yanagihary. I tu i tu mamy grupę przyjaciół z Nowego Jorku, ich losy na przestrzeni kilku dekad, młodzieńcze lata i zmagania z dorosłością oraz mnóstwo retrospekcji, które wolno, po kawałku ujawniają skrywane tajemnice. Jednak są różnice – w ”Wyjątkowych” fabuła ma konkretne ramy czasowe i konkretne wydarzenia – od finiszu Nixona w roli prezydenta USA do zamachów na World Trade Center. Siła rażenia jest też inna. Nie można tak bardzo wczuć się w przygody i perypetie bohaterów jak w ”Małym Życiu”, ale umówmy się – tam to było mistrzostwo świata i trudno będzie to komuś przebić. Co nie znaczy, że powieść ”Wyjątkowi” jest zła, czy nawet gorsza. Inna, choć momentami podobna.

Dla kogo to książka?

Dla wszystkich wielbicieli kompletnych sag i miłośników z lekka sentymentalnych powieści.

 

”Krocząc w ciemności” Leonie Swann

Krocząc w ciemności

Typowa przygodówka z odrobiną filozofii i mnóstwem absurdów. Leonie Swann zasłynęła fenomenalnymi kryminałami, w których zagadki rozwiązywały… owce. I w ”Sprawiedliwości Owiec” i w ”Triumfie Owiec”, a także tutaj pisarka daje popis swojej wyobraźni. Bohaterem jest treser pcheł Julius, który chcąc niechcąc wpada w krąg nierzeczywistych zdarzeń.

Dla kogo ta książka?

”Krocząc w ciemności” ma coś z ”Alicji w Krainie Czarów”, ”Harry’ego Pottera” i brytyjskich powieści detektywistycznych rozgrywanych w spowitym mgłą Londynie. Miks nietypowego kryminału i magicznej baśni.

 

”Milion lat w jeden dzień” Greg Jenner

Milion Lat w Jeden Dzień

To jest doskonały przykład literatury popularnonaukowej. Za opowiedzenie historii ludzkich wynalazków i potęgi kreatywności w bardzo trafny sposób zabrał się historyk. Greg Jenner zna temat doskonale, bo pracuje przy serialu ”Horrible Histories”, który opowiada w humorystyczny sposób o historii ludzkości. Pomysł na swoją książkę miał taki -opisać skąd się wzięły towarzyszące nam na co dzień gadżety, rekwizyty i nawyki, od czytania gazety o poranku i mycia zębów, po wieczorne imprezy i sprawdzanie, która jest godzina. Wszystko co zazwyczaj robicie w trakcie dnia ma tu swoje historyczne wytłumaczenie.

Dla kogo to książka?

Dla wszystkich ciekawskich miłośników historii codzienności.

”Gastrobanda. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim wyjdziesz coś zjeść” Kamil Sadkowski i Jakub Milszewski

Gastrobanda

Bardzo smakowita lektura od szefa kuchni i dziennikarza. Rzecz, którą lepiej może przeczytać przed wyjazdem na urlop, by wiedzieć wszystko o branży gastronomicznej od kuchnii właśnie. Autorzy wyjaśniają jak tak naprawdę wygląda ten biznes i jak prowadzi się knajpę, jakie triki i oszustwa stosują w restauracjach, a nawet jak kelnerzy oceniają gości.

Dla kogo to książka?

Dla wszystkich zainteresowanych tajnikami pracy w restauracji.