To nie będzie jeden, tylko jeden, celny strzał. To będą, jak przystało na rok Roberta Lewandowskiego, trzy celne, doskonałe strzały, taki literacki hatrick 2017.  Oto, moim skromnym zdaniem, najlepsza książka roku, a właściwie to właśnie trzy najlepsze:

,,PATRICK MELROSE” EDWARD ST AUBYN

Najlepszy serial na papierze. Nie tylko dlatego, że klimatem przypomina ,,Downton Abbey” i nie tylko dlatego, że całość podzielona jest na odcinki. Zresztą 5-tomowy cykl został napisany i wydany w Wielkiej Brytanii na długo przed Netflixem, bardziej w okolicach ,,Dynastii” niż  ,,House of Cards”, ,,Dextera” czy  ,,Narcos”. Wyższe sfery,  trauma z dzieciństwa, narkotyki i odwyki – jest tu wiele kwestii, nad którymi pochylają się dzisiaj twórcy seriali. Ale tematy z ,,Patrick Melrose” to jedno, a mistrzowska forma to drugie – jak to jest napisane! Najlepiej – prosto, dosadnie i precyzyjnie.

 

,,MIKROTYKI” PAWEŁ SOŁTYS

Doskonałe książki zazwyczaj nie są krótkie i treściwe. Dobre, wciągające opowiadania to zazwyczaj nie te czytane od deski do deski w ekspresowym tempie. Wybitnie autorzy zazwyczaj potrzebują setek stron na przekazanie tego, co przekazać chcą. Podkreślam – zazwyczaj. ,,Mikrotyki” to nie jest zwyczajna książka. Krótka, treściwa, doskonała. Miałem plan, by czytać ją metodą ,,na kalendarz adwentowy” – tylko jedno opowiadanie dziennie. Nie udało się – tak bardzo to udane opowieści, że nie dałem rady się od nich oderwać.

 

,,OTO JESTEM” JONATHAN SAFRAN FOER

Jonathan Safran Foer przez 11 lat nie napisał powieści. Dlaczego? ,,Nie miałem nic ciekawego do opowiedzenia” – odpowiedział. Tyleż to uczciwe, co trudne dla jego wielbicieli. Na szczęście w 2017 przerwał milczenie i rzeczywiście nazbierało się mądrych rzeczy do powiedzenia. ,,Oto Jestem” to 800 stron, z których niemal każda wzbudza zachwyt – dialogami, zwykłymi bohaterami z niesamowitymi przemyśleniami i tym, jak codzienne małe sprawy przypominają wielkie, absurdalnie rozgrywane, konflikty i wojny.

 

4. ,,Miłość” Ignacy Karpowicz

 

5.-6. ,,Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu” Dorota Masłowska

5.-.6. ,,Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcin Wicha

7. ,,Kolej podziemna” Colson Whitehead

 

8. ,,Ballada o pewnej panience” Szczepan Twardoch

 

9. ,,Rdza” Jakub Małecki

10. ,,Całe życie” Robert Seethaler