Leżak i lemoniada, hamak i zimne piwo plus mały lub duży ekran. Lato to jest taki genialny czas, że nie trzeba wiele by spędzić wiele radosnych chwil. Oto pomysły na 16 z nich.

To nie są najlepsze filmy wszech czasów, to nie są też filmy, które władały na filmowych festiwalach i zgarniały nagrody jedna po drugiej. To nie to i nie w tym rzecz. To filmy z różnych czasów, z różnych krajów, z różnych stopniem powagi, a właściwie różnych stopniem braku powagi. Każdy z nich jest doskonałą, acz beztroską opcją na wieczorowy seans w ten piękny, letni czas.

 1. UCIEKINIER

Przygodówka w pięknych, tajemniczych okolicznościach przyrody, tuż nad rzeką Missisipi. Wakacyjny powrót do pełnej zaskakujących odkryć krainy dzieciństwa i opowieść o tym, co jest najważniejsze: godności, przyjaźni, honorze i życiu na swoich zasadach.

 

 1. BASEN

Nie ma lepszej wakacyjnej scenerii niż ta z tytułu filmu Fracoisa Ozona. To nietypowy thriller o autorce kryminałów i pięknej, uwodzicielskiej dziewczynie mieszkającej z nią pod jednym dachem w uroczej francuskiej mieścinie.

 

 1. JESZCZE DALEJ NIŻ PÓŁNOC

To największy koszmar i najgorsza kara – wylądować na północy Francji. Tam wszystko jest inne, gorsze – złe maniery, ohydne nawyki i niezrozumiały język. Taka zsyłka czeka bohatera komedii – naczelnika poczty z południa. Jego koszmar to spełnienie marzeń widzów o idealnej, komedii na wakacyjny czas.

 

 1. WSZYSTKO ZA ŻYCIE

Każdy choć raz w życiu chciał pier…, to znaczy rzucić, to wszystko i wyjechać w Bieszczady. Tutaj zamiast polskich gór mamy Alaskę, ale poza tym wszystko się zgadza. Christopher ma dosyć dotychczasowego życia i rusza w samotna podróż z dala od cywilizacji w amerykańskie Bieszczady.

 

 1. SMAK ŻYCIA

Pół komedia, pół dramat sprzed 14 lat, dzisiaj w 2016 roku może mieć już trochę inny wymiar. Wtedy Europa była na przededniu nowego otwarcia i zjednoczona jak nigdy wcześniej. Dzisiaj film o wymianie studenckiej w Barcelonie można oglądać z tęsknotą za tamtymi czasami, które, jak wszystko na to wskazuje, mogą już nie wrócić.

 

 1. MÓJ ROWER

Trzej bohaterowie, trzy różne pokolenia i trzy różne wizje życia. To film drogi, o podróży, która łączy pokłóconych, kompletnie różnych członków tej samej rodziny, czyli syna, ojca i dziadka.  I dowód na to, że nie ma takich różnic, których nie da się pokonać.

 

 1. STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ

I cóż że ze Szwecji, skoro super! Jeśli wydaje się, że w domu spokojnej starości niewiele się dzieje, to film jest całkowitym tego zaprzeczeniem. Tytułowy senior, swoją jedną decyzją i splotem różnych okoliczności wywołuje lawinę przygód.

 1. RADIO NA FALI

Choć rzecz dzieje się na pełnym morzu, nie jest to opowieść dla miłośników marynistyki. Ale jest na pewno dla fanów radia, muzyki z lat 60. i nietuzinkowych bohaterów. Tutaj jest tego całe mnóstwo. To dzieło twórców takich komediowych majstersztyków jak ”To właśnie miłość” czy ”Cztery wesela i pogrzeb”, co jest rekomendacją najlepszą z istniejących.

 

8.UKRYTE PRAGNIENIA

Jeden z najbardziej zmysłowych filmów, jakie pamiętam. Toskania -to raz. Liv Tyler – to dwa. Poszukiwania dawnej miłości i pierwsze, już dorosłe, miłosne uniesienia – to trzy. Teraz jest idealna okazja to przypomnienia sobie pięknego filmu Bernardo Bertolucci’ego – dzieło kończy właśnie 20 lat.

 

 1. BEZDROŻA

Kobiety, wino i śpiew – tak w skrócie można określić ten film. Opowieść o beztroskiej podróży dwóch kumpli po winnicach Kalifornii tuż przed przejściem na kolejny level przez jednego z nich. Jack się żeni i ma to być jego ostatni młodzieńczy wybryk. Film Alexandre’a Payne’a, który ma na koncie ”Spadkobierców”, ”Nebraskę” i ”Schmidta” – każdy z tych tytułów jest idealna opcją na seans w kinie letnim.

 

 1. WIELKIE PIĘKNO

Najbardziej nagradzany film w całym tym gronie. Ma na koncie Złotego Globa i Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. Całkowicie zasłużenie. Można szukać porównań do jednego z dzieł wszech czasów, czyli ”Słodkiego Życia” Federico Felliniego, ale La Dolce Vita z filmu Sorrentino ma bardziej gorzki smak. Bohaterem jest dziennikarz w sile wieku – oprowadza widzów po Rzymie i po swoim bujnym życiu. Twórca filmu, Paolo Sorrentino ma na koncie jeszcze jedno dzieło, które można polecić na wakacyjny seans – ”Młodość”

 

 1. SEKRETNE ŻYCIE WALTERA MITTY

Odkrycie Bena Stillera w tej fantastycznej, fantazyjnej komedii to jedno z najbardziej zaskakujących filmowych odkryć. Potęga wyobraźni, ale także potwierdzenie, że życie może być znacznie ciekawsze od tego co się rozgrywa w głowie. A do tego doskonała ścieżka dźwiękowa i piękne, okoliczności przyrody z modną ostatnimi czasy Islandią.

 

 1. KOCHANKOWIE Z KSIĘŻYCA

Każdy film Wesa Andersona to wybór doskonały, i to nie tylko w wakacje. Tutaj mamy opowieść o początkach wakacyjnej miłości niemożliwej i zakazanej. Młodzi zakochani uciekają ze swoich domów, a w ślad za nimi rusza zastęp harcerzy pod wodzą Bruce’a Willisa. Każdy film Andersona jest uroczy i genialny, ten jest jednym z uroczych i genialnych najbardziej.

 

 1. MAŁA MISS

Wybory małych miss w Ameryce to jest coś, czego nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem. I coś, co mnie przeraża. Doskonała komedia sprzed 10 lat tylko to potwierdza. A przy okazji bawi do łez i wzrusza tak samo. Wybory najpiękniejszej wśród małych dziewczynek z tapetami na twarzach, to tylko tło. Na taki konkurs rozklekotanym busem zmierza dziwaczna familia, po drodze zaliczając afery i przygody. Film podbił serca widzów na festiwalu w Sundance.

 

 1. KRÓLOWIE LATA

Przypomnijcie sobie jak spędzaliście swoje wakacje 20 lat temu i już macie mniej więcej zarys tego filmu. Mniej więcej, bo tutaj bohaterowie uciekają z domu by zbudować gdzieś daleko swój nowy, lepszy świat. Ich małe, beztroskie królestwo wkrótce zaczyna przysparzać całkiem dorosłych problemów. Pojawia się zazdrość, walka o władzę, ambicje i wszystko to, co ostatecznie kończy dzieciństwo.

 

 1. NAJGORSZE NAJLEPSZE WAKACJE

Nie ma lepszej filmowej propozycji o wakacjach na wakacje. Dokładnie tak jak w tytule – nawet coś, co wydaje się jednym wielkim koszmarem może szybko i niespodziewanie zamienić się w zabawę, przygodę na cale życie i wielką, cenną lekcję.