Umówmy się – pod wieloma względami rok 2017 w Polsce pozostawiał wiele do życzenia. Jakby wbrew temu – w polskiej kulturze, nie tylko w muzyce, było wyśmienicie.  Oto 12, a właściwie to 14, na to dowodów – najciekawsze, głównie pod względem tekstów i pomysłów polskie albumy.

1. Night Marks ,,Experience”

Długo zabierali się za debiut, ale wreszcie przyszedł właściwy czas. Bezpretensjonalny to debiut, ale też dopracowany w każdym szczególe, bogaty w gości, ale też bardzo spójny. Często kawałki które lubię najbardziej to te płynącę, tę płytę lubię, wręcz uwielbiam, bo płynie cała.

 

2. Kortez ,,Mój dom”

Pojawił się dwa lata temu znikąd, teraz wrócił jak bumerang. I dobrze. Obawiałem się, że Kortez to taka gwiazda jednego sezonu, objawienie, które może się znudzić. Okazało się, że nic z tych rzeczy – jest energia, są nowe pomysły i ten sam, niesamowity, osobisty klimat. Cudo.

 

3. Pogodno ,,Sokiści chcą miłości”

Cicho było o Pogodno. Na nowy album trafiłem przez przypadek, ot – była rozmowa o najciekawszych polskich zespołach ostatnich dekad i o tym zespołach z najlepszymi polskimi tekstami. W jednej i drugiej kategorii Pogodno zawsze plasowało się wysoko. Dobrze, że wrócili, zwłaszcza, że na nowej płycie mają to, co mają najlepsze od zawsze.

 

4. Pokahontaz ,,ReSet”

Włączyłem pierwszy kawałek ,,Z buta w drzwi” – już po tytule wiedziałem, że nie będzie źle, już po pierwszych wersach wiedziałem, że jest bardzo dobrze. Spodziewałem się dobrego nawijania – zawsze byli mistrzami zabawy słowem, nie spodziewałem się tak dobrej, przynajmniej nie aż tak, warstwy muzycznej. Albo panowie tak się rozwinęli, albo ja dorosłem.

5. Taco Hemingway ,,Szprycer”

Może nie miał dobrej prasy w tym roku, ale wciąż ma to, co ma najlepsze – teksty miejskiego poety.

6. Holak ,,The Introvert”

7. Jazz Band Młynarski-Masecki ,,Noc w wielkim mieście”

8. Electro-Acoustic Beat Sessions ,,Repetitions (Letters to Krzysztof Komedia)”

 

9. Paulina Przybysz ,,Chodź tu”

10. Mery Spolsky ,,Miło Było Pana Poznać”

11. Natalia Przybysz ,,Światło nocne”

12. Daria Zawiałow ,,A kysz”

 

Bonus track x2

Hey ,,CDN”

Artut Rojek ,,Koncert w NOSPR”