Marzyciele i łobuzy dominowały w kinie w ostatnich 12 miesiącach. Po to właśnie są bohaterowie filmowi – żeby osiągać ważne, upragnione, potrzebne sobie cele niezwyczajnymi często metodami.

1. Serce z kamienia

Piękna opowieść o marzeniach niemożliwych. Islandzka historia o dwóch chłopakach – jeden kocha drugiego, drugi pierwszego zaledwie lubi, a kochać woli dziewczyny. Najważniejszym zadaniem każdego scenarzysty jest wymyślenie konfliktu z masą wybojów na drodze do celu – tu zajęli się konfliktem najbardziej wyboistym i sprawą najważniejszą – miłością, która nie ma żadnych szans.

 

2. Moonlight

Sporo w literaturze i filmie opowieści o bohaterach od A do Z, od samego urodzenia. Coraz trudniej więc o zaskoczenie, o prawdziwe emocje, o coś, co nie będzie zaledwie biografią. W ,,Moonlight” się udało – pokazuje zmagania w trudnym świecie, stawia bohatera w trudnych sytuacjach i każe walczyć o siebie w trudnych momentach, ale przez skupienie na detalach, małych, wielkich chwilach i niesamowitej ścieżce dźwiękowej staje się poematem o prozie życia.

 

3. Nazywam się cukinia

Niezwykła, po wielokroć, animacja. Niezwykła kreska, niezwykły humor i przede wszystkim niezwykły urok. Bohaterowie to dzieciaki z sierocińca – chłopcy z przeszłością i dziewczynki po przejściach. Mnóstwo tu patologii, jeszcze więcej tragedii – cały film mógłby być jednym wielkim wyciskaczem łez. Ale nie jest – bo dzieciaki wykazują się wielką dojrzałością, a twórcy kreskówki wyczuciem. W efekcie powstała animacja o tym, że nie warto przekreślać życia na starcie.

 

4. Mężczyzna imieniem Ove

Gbur, dziwak, oszołom, dyktator porządku – po pierwszych minutach wiemy z kim mamy do czynienia. Jednak to film nie o tym, że na stare lata człowiek dziczeje i odsuwa od siebie jakiekolwiek radości. Dzięki retrospekcjom poznajemy prawdziwe powody zachowania 60-letniego bohatera. W każdym porządnym filmie bohater przechodzi jakąś zmianę – ten jest więcej niż porządny.

 

5. La la land

Świetnie zrealizowany, jak na twórcę mojego ukochanego ,,Whiplasha” przystało. I jako jeden z nielicznych filmów stawia na marzenia i fun. A takich filmów – o tym, by robić swoje w niekomfortowych okolicznościach – powinno być jak najwięcej.

 

6. Manchester by the sea

 

6. Dziennik gangstera

 

7. Bandyta, który pachniał whisky

 

9. Cicha noc

10. Najlepszy

11. Pati Cake$

12. Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

13. Captain Fantastic

14. Zwariować ze szczęścia

15. Dunkierka

16. Ukryte działania

17. Toni Erdmann

18. Wojna płci

19. Baby driver

20. To tylko koniec świata