Fajnych czasów jesteśmy świadkami. Każdy może być swoim dyrektorem programowym i tworzyć taką ramówkę na jaką tylko ma ochotę. Ale i tutaj jest jedno ”ale” – tego wszystkiego doskonałego i wartego zobaczenia jest po prostu za dużo. A że życie to sztuka wyboru to wybrałem te najlepsze z najlepszych.

Od 2011 roku świat jest ewidentnie podzielony na pół. Od samego początku obecnej dekady,  jedna połowa z zapartym tchem śledzi losy bohaterów ”Gry o tron”. Drugą połowę ten zachwyt dziwi, a w serialu nie widzi nic, co by uzasadniało 10 zarwanych nocy z niedzieli na poniedziałek.

”Gra o tron”, jakkolwiek doskonała pod milionem powodów, nie jest jedynym arcydziełem telewizyjnego świata. Zresztą obecna dekada przejdzie do historii popkultury jako dekada świetnych opowieści w odcinkach. Zaczęło się to na finiszu XX wieku od ”Rodziny Soprano” i ”Seksu w wielkim mieście”, rozwijało na początku nowego stulecia dzięki ”Dexterowi”, ”Zagubionym”, ”Dr. Housowi” i ”Sześciu stopach pod ziemią” i ma się lepiej niż doskonale teraz.

Żadna telewizja informacyjna nadająca 24 godziny na dobę nie wyjaśnia współczesnego świata lepiej, i bardziej wciągająco, niż robią to seriale. Żaden film nie stworzy tak głębokiej więzi z bohaterem. Żadna inna dziedzina rozrywki czy kultury nie jest obecnie tak dostępna, tak popularna i tak jednocząca jak telewizyjny serial.

W zeszłym roku, tylko w USA, nakręcono 409 seriali, 2 razy więcej niż jeszcze w 2009 roku. A to tylko jeden kraj i jeden rok. Nie lada to zadanie wybrać tych kilka najlepszych, ale spróbujmy. Oto właśnie alfabet najlepszych, najbardziej nagradzanych i najciekawszych, choć mniej znanych, tytułów z telewizji, komórki, laptopa i tabletu.

 

ALFABET SERIALI:

 

AFFAIR

serial dramatyczny, 2014-obecnie

Są tacy, którzy ten serial uznają za najdoskonalszą i najbardziej wciągającą rzecz w telewizji ostatnich lat. To właśnie ”The Affair” zdobył Złotego Globa dla najlepszego serialu w 2015 roku, a miał do pokonania gigantów typu ”Gra o Tron”, ”House of Cards” i ”Żona Idealna”.

Wysmakowane kadry i niebanalne ujęcie tematu to tylko dwa z powodów olbrzymiej popularności i licznych zachwytów. Niby historia jakich na dużym i małym ekranie było tysiące. Ale wakacyjny romans nauczyciela-pisarza i kelnerki to nie tylko zgubne tego skutki, bo scenarzyści postanowili odnaleźć także przyczyny.

Sezon trzeci pojawi się jesienią 2016.

 

 

BETTER CALL SAUL

serial dramatyczny, 2015 – obecnie

Bob Odenkirk najlepszym filmowcem nie jest. Ma na koncie dwie Złote Maliny za scenariusz i reżyserię ”Movie 43”. Ale aktorem jest wyśmienitym. Pokazał to w serialu ”Fargo”, teraz pokazuje to w ”Better Call Saul”, a wcześniej w ”Breaking Bad”. W tym ostatnim stworzył tak barwną i wyrazistą postać prawnika Saula Goodmana, że twórcy postanowili nagrodzić go własnym serialem. I nie popełnili błędu.

To opowieść w odcinkach o tym, co działo się z pechowym adwokatem zanim odwiedzili go bohaterowie ”Breaking Bad” i zanim w ogóle zaczął nazywać się tak jak się nazywa w tytule. A nazywał się Jimmy McGill, a w jego pokręconej prawniczej karierze działo się sporo. To najlepsza komediowa kreacja w dramatycznych okolicznościach ostatnich lat. Majstersztyk.

Sezon trzeci pojawi się na wiosnę 2017.

 

 

BLOODLINE

serial dramatyczny, 2015 – obecnie

Kolejny serial o rodzinie, ale w zupełnie innym duchu niż ”Klan” czy ”Pełna Chata”. Bo to właśnie serial o duchach przeszłości. I nie tylko dlatego, że przypomną wam się dawne czasy, kiedy w latach 90. jednego z aktorów śledziliście w serialu ”Zdarzyło się jutro”.

”Bloodline” to bardziej propozycja dla fanów kryminalnych opowieści niż familijnych klimatów. Oto jest czarna owca w rodzinie, która chce wrócić na rodzinne łono.  Jednak zamiast ”żyli długo i szczęśliwie” mamy tutaj wszystkie inne elementy – niechęć, odrzucenie, poznawanie sekretów z dawnych lat, i mało sielskie wspomnienia w sielskim krajobrazie na Florydzie.

Drugi sezon serialu rozpocznie się w maju 2016.

 

BOSS

serial dramatyczny, 2011 – 2012

Zanim publiczność zaczęła z zapartym tchem śledzić wszelkie machinacje, machlojki i malwersacje Franka Underwooda w ”House of Cards”, z zapartym tchem śledziła takie poczynania Toma Kane’a, burmistrza Chicago.

Ten, kiedy już spełnił swoje największe marzenie i został władcą miasta, usłyszał u lekarza najgorszą wiadomość, czyli diagnozę-wyrok śmierci. Przed nim zatem kolejna batalia – o to, by utrzymać się na stanowisku i o to, by nikt nie poznał jego sekretu. Zrozpaczeni fani ”Bossa” nie mogli uwierzyć, że tak wciągająca rzecz skończyła się zaledwie po 2 sezonach.

 

BREAKING BAD

serial dramatyczny, 2008 – 2013

Przygoda rozpoczęła się w 2008 roku od mocnego uderzenia. Waltera White’a, zwyczajnego, szarego nauczyciela chemii nie spotkało w życiu zbyt wiele atrakcyjnych wątków – jego syn jest sparaliżowany, żona wredna, a on sam – śmiertelnie chory. Ale to właśnie owe nieszczęścia, które chodzą całą watahą sprawiają, że bohater stawia wszystko na jedną kartę i zaczyna produkować metamfetaminę.

Scenarzyści rozkręcali się z każdym kolejnym sezonem serialu, a widzowie dostawali nieraz palpitacji serca. Tutaj niemożliwe zwroty akcji zdarzały się w każdym odcinku po kilka razy (no, może oprócz jednego, zatytułowanego ”Fly’,’ w którym pozornie nic się nie działo, a bohaterem była mucha w laboratorium. Na taką ekstrawagancję mogą pozwolić sobie tylko twórcy naprawdę uwielbianych dzieł)

Serial, całkiem zasłużenie, zgarniał najważniejsze nagrody, ot choćby Emmy dla najlepszego serialu dramatycznego w 2013 i 2014 roku. Rzecz absolutnie obowiązkowa!

 

 

BROOKLYN 9-9

serial komediowy, 2013 – obecnie

Lepszy i śmieszniejszy niż ”Teoria Wielkiego Podrywu”, ”Współczesna Rodzina” i ”Dziewczyny” – tak stwierdzili zagraniczni dziennikarze w Hollywood przyznając ”Brooklynowi 9-9” tytuł najlepszego komediowego serialu. Rzeczywiście – takiego humoru nie ma w żadnym innym telewizyjnym dziele. Z tego względu nie jest to propozycja dla wszystkich, ale warto dać temu szanse, zwłaszcza, że odcinki są króciutkie. A treść? Na 99. posterunku panuje chaos, a nawet burdel, ale to się ma skończyć, bo pojawia się nowy komendant. Ale wiadomo – nie skończy się ot tak.

W planach jest czwarty sezon serialu

 

BRON BROEN / MOST NAD SUNDEM

serial dramatyczny / kryminalny, 2011 – obecnie

Kryminalnych seriali było już całe mnóstwo. Kryminalnych opowieści ze Skandynawii – jeszcze więcej. Niektórzy lepiej znają kroniki policyjne z Norwegii i Szwecji niż z naszego pięknego kraju. Ale jest coś, co powinno spodobać się wszystkim znudzonym modą na Skandynawię, modą na kryminały i modą na kryminały ze Skandynawii. Co to takiego? Ano kryminał ze Skandynawii w wersji serialowej.

Tytuł w oryginale to po prostu ”Most” – raz po szwedzku, raz po duńsku. To właśnie na środku tego mostu, równiutko na granicy szwedzko-duńskiej zostaje znaleziona ofiara. I dlatego sprawą muszą się zająć przedstawiciele jednego i drugiego kraju –  szwedzka policjantka i duński detektyw. Taki punkt wyjścia to duży plus serialu. Ale plusów jest więcej – ot, choćby niezwykła, fenomenalna i zupełnie nieprzystosowana społecznie pani policjantka Saga Noren. Pierwsza, lepsza sytuacja – jej partner zaprasza ją na rodzinny obiad. Kiedy jego żona pyta, czy Saga chciałaby dokładkę, bo tak szybko zjadła, ta odpowiada: ”Nie, w ogóle mi nie smakowało, chciałam mieć to już za sobą”. Elektryzująca postać we wciągającej fabule. I to tak wciągającej i pomysłowej, że na świecie tworzy się lokalne wersje tej opowieści. Był serial rozgrywający się na pograniczu amerykańsko-meksykańskim (”The Bridge: Na granicy”) oraz pod kanałem La Manche (”The Tunnel”).