GOMORRA

serial dramatyczny i kryminalny, 2014-obecnie

Mafii na małym i dużym ekranie było już sporo. Kolejną cegiełkę dorzuca teraz włoski serial. Choć ma taki sam tytuł jak bestsellerowa książka Roberto Salviano i obsypany nagrodami film z 2008 roku i w gruncie rzeczy traktuje o tym samym, to traktuje o tym inaczej. Jeszcze bardziej brudny, jeszcze bardziej mroczny i jeszcze bardziej prawdziwy. Tym bardziej, że w serialowej ”Gomorze” zagrali prawdziwi bandziorzy i zwykli, biedni mieszkańcy Neapolu. Mocna rzecz.

Właśnie jest emitowany drugi sezon serialu.

 

 

GRA O TRON

serial dramatyczny 2011-obecnie

Można nie lubić klimatów fantasy, można gardzić ”Xeną, Wojowniczą Księżniczką”, można szerokim łukiem omijać opowieści z cyklu ”Magia i miecz”, a przy tym uwielbiać ”Grę o tron”. Bo fantastyczne elementy to tylko dodatek i tło. ”Gra o tron” to przede wszystkim scenariuszowy majstersztyk o wojnie wszystkich ze wszystkimi. Jest brutalnie, leje się krew, w łóżkach lądują najdziwniejsze pary świata ale … można przymknąć oko. Bo mistrzowskie intrygi, doskonale wymyśleni bohaterowie i zwroty akcji co krok rekompensują wszystko, do czego można się przyczepić. To najchętniej dyskutowany i jednoczący fanów serial ostatnich lat. Autorzy do perfekcji opanowali sztukę podsycania dyskusji i cały czas się rozkręcają. Bo czy jakiś inny serial sprawił, że przez bite 9 miesięcy świat zastanawiał się i snuł teorie, czy jednego z bohaterów zobaczymy w kolejnym sezonie?

 

HOMELAND

serial dramatyczny, 2011-obecnie

Fenomenalna agentka CIA Carrie Mathison – rola życia Claire Danes i najbardziej urzękająca postać tego serialu. Sama przeciwko całemu światu – bo nie wierzy w coś, w co wierzy cała reszta i sama przeciwko sobie – bo zmaga się z psychiczną chorobą. A zadanie ma niełatwe – udowodnić, że sierżant Nicolas Bordy, przetrzymywany w niewoli w Iraku przez wiele lat, to żaden tam bohater narodowy. Wydawało się, że to historia na jeden sezon, ale gra toczy się już od 5 lat, wciąga coraz mocniej i wygrywa Złote Globy i Emmy dla najlepszego serialu dramatycznego i najlepszej aktorki.

Szósty sezon serialu pojawi się jeszcze w 2016 roku.

 

 

HOUSE OF CARDS

serial dramatyczny, 2013-obecnie

Takiego skurczybyka i manipulanta na małym ekranie jeszcze nie było. Frank Underwood bez serca i bez skrupułów walczy o to, by się liczyć w politycznym świecie. Bezwzględny intrygant, wyrachowana szuja, cwaniak jakich mało, a przy okazji bohater, któremu się kibicuje. Najmocniejszy to atut serialu, ale nie jedyny. Doskonała i fascynująca jest jego żona Claire, doskonały jest nastrój Waszyngtonu i świata coraz większej polityki, do tego urzekają sztuczki z formą – jak zwracanie się prosto do widzów. Najlepsza telewizyjna ekranizacja zdania Machiavelli’ego ”Cel uświęca środki” i pokaz tego, że gdzie walka o władzę i własne ambicje, tam budzą się demony.

 

 

 

KŁAMSTWA NA SPRZEDAŻ

serial komediowy, 2012-obecnie

To, co jest głównym atutem Franka Underwooda w walce o tron, jest też głównym atutem Marty’ego Kaana w walce o kasę. Manipulacje, robienie dobrej miny do złej gry, oszukiwanie grubych ryb byle tylko osiągnąć cel i poprawić sprzedaż. W świecie, gdzie na każdym kroku, ktoś coś chce wcisnąć, taki serial musiał powstać. I dobrze się stało. Można ”Kłamstwa na sprzedaż” oglądać ku przestrodze, można jako kawał telewizyjnej rozrywki. A najlepiej z jednego i drugiego powodu.

Właśnie trwa 5. sezon serialu.

 

 

KOSMOS / COSMOS. THE SPACETIME ODYSSEY

serial dokumentalny, 2014

To serial inny niż wszystkie inne. Fascynująca podróż w przestworza, nieziemska opowieść o ziemskich zjawiskach i tajemnicach nie z tego świata. Są tu teorie nad którymi naukowcy łamią sobie głowy od lat, a astrofizycy i astronomowie piszą opasłe tomy zrozumiałe tylko dla innych astrofizyków i astronomów. Twórcom udało się te trudne sprawy wyjaśnić w jasny, wciągający i dosyć rozrywkowy sposób. Lata świetlne w 10 godzin.

 

 

KNICK

serial dramatyczny, 2014-2015

Kokaina i medycyna w czasach, gdy ta druga dopiero raczkowała. Mamy początek XX wieku, mamy szpital w Nowym Jorku i grupę młodych, lubiących eksperymenty, medyków. To pionierzy, którzy kombinują z nowymi rozwiązaniami. A na ich czele stoi właśnie uzależniony od kokainy doktor John W. Thackery. Jak to jest zagrane, jak to jest zrobione! Realizacyjny majstersztyk – scenografia, muzyka, zdjęcia 10/10. ”Dr. House” to przy tym serialu niewinna zabawa w szpital.

Ostatnio pojawiły się plotki, że serial planowany na dwa sezony, będzie jednak miał swój dalszy ciąg.