MAD MEN

serial dramatyczny, 2007-2015

To jest serial totalny. Mało czego w ”Mad Menach” nie ma. Napisać, że to rzecz o branży reklamowej, to tak jakby potraktować ”Breaking Bad” jak serial o nauczycielu chemii. Fakt, akcja rozgrywa się w agencji reklamowej w Nowym Jorku. Zobaczycie jak powstało hasło Lucky Strike’ów, dowiecie się jak wprowadzano do świata reklamy dezodoranty, pasy do odchudzania czy … stal. Ale to w równej mierze rzecz o dawnych czasach, odwzorowana najlepiej jak się tylko da. Wszystko – stroje, wnętrza, pociągi, kurorty, duszna od tytoniowego dymu atmosfera lat 60. – dopracowane do perfekcji. ”Mad Meni”, z centralną postacią szychy reklamowego świata, dyrektora kreatywnego Dona Drapera, w pewnym nawet momencie stają się opowieścią filozoficzną. O tęsknocie za czymś co już nie wróci i strachu przed zderzeniem z mało reklamową rzeczywistością. Ale intrygujących wątków jest tyle ile barwnych postaci. Nawet te na drugim planie mają tutaj swoje marzenia, aspiracje, obawy – niemal każdego można tutaj zrozumieć, jakoś polubić, współczuć i wreszcie kibicować. Rzadko sie zdarza, by scenarzyści tak pokłonili się nad całym składem. Rzadko kiedy zdarza się serial totalny. I dlatego to najbardziej nagradzany serial

 

MASTERS OF SEX

serial dramatyczny, 2013-obecnie

To nie to, co może się wydawać na pierwszy rzut oka. Tytułowy Masters to nie jurni aktorzy porno, ale jeden genialny doktor, który swoimi badaniami rozpoczyna obyczajową rewolucję. Spełnia się w pracy, nie spełnia się w życiu – jak to często w życiu bywa. Jest także piękna pani asystentka, Virginia Johnson, która nie ma w życiu dużo łatwiej. Ale to właśnie ta dwójka przeszła do historii jako ”Para, która nauczyła Amerykę jak się kochać”. Fakty i mity nie tylko o seksie plus genialny Michael Sheen w tytułowej roli doktora Williama Mastersa.

Po wakacjach będzie 4. sezon ”Masters of sex”

 

MIASTO CUDÓW / MAGIC CITY

serial dramatyczny, 2012-2013

W tym serialu liczy się klimat, bardzo wakacyjny klimat. Oto Miami, oto końcówka lat 50., oto hotel Miramar Playa. A do tego takie fury, że fanom motoryzacji zabłysną oczęta. Wyobraźcie sobie dzisiejszą Kubę, zerknijcie na zdjęcia z Hawany – to właśnie takie cacka pojawiają się w serialu. Ale wracając do serialu – Kuba nie jest tu przypadkiem. To stamtąd do tytułowego miasta przenoszą się ciemne typki, a hotel ma być nową, hazardową areną. Nie gangsterzy grają pierwsze skrzypce, a właściciel przybytku – Ike, uczciwa, szanowna głowa rodziny. Jednak tam gdzie pojawiają się gangsterzy, uczciwość i honor uciekają w podskokach. Tu jest nie inaczej. Niestety, z nie znanych mi przyczyn serial skończył się po 2 sezonach. Szkoda, ale jak to mówią, lepsze dwa sezony niż jeden 🙂

 

 

MOZART IN THE JUNGLE

serial komediowy, 2014-obecnie

Mała, fajna rzecz. Serial dostał w tym roku Złotego Globa w kategorii ”Najlepszy serial komediowy/musical” i słusznie – bo jest tu dużo komedii i dużo muzyki. Kolejny trafny wybór to Złoty Glob dla Gaela Garcii Bernala. Był genialny w ”Jak we śnie” i ”I twoją matkę też”, tu jest jeszcze bardziej genialny. Gra Rodrigo, nieszablonowego dyrygenta, który trafia do orkiestry w Nowym Jorku. I zaczyna się balanga z narkotykami, romansami, sexem i klasyką w roli głównej. Jak to określa mój przyjaciel – ”taki serial do obiadu”. Odcinki mają mniej niż 30 minut.

Na pewno powstanie 3. sezon serialu, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

MR. ROBOT

serial dramatyczny, 2015-obecnie

Według mnie najlepszy serial ostatniego roku i jeden z najbardziej aktualnych seriali ostatnich lat. Na pierwszy rzut oka rzecz o hakerach i hakerskim ataku wielkiego kalibru. Perfekcyjna realizatorsko, w jej tworzenie zaangażowali się nawet sami hakerzy, perfekcyjna wizualnie, z wyblakłymi, ponurymi kadrami i nietypowym kadrowaniem. Ale to wszystko zamierzone – bo taka forma ma wzmocnić treść serialu. To bardziej niż rzecz o hakerach, rzecz o samotności, fałszu i niesprawiedliwości świata, braku zaufania, walce małego człowieka z wielkimi korporacjami. ”Mr Robota” najczęściej porównuje się do ”Podziemnego Kręgu”, a zabiegi formalne do tych stosowanych często przed Davida Finchera. I to jest kolejny, doskonały powód by do tego groźnego, ale niestety prawdziwego, świata zajrzeć.

Drugi sezon rozpocznie się w lipcu 2016.