TEORIA WIELKIEGO PODRYWU

serial komediowy, 2007-2016

Nie ma co się oszukiwać – lepszego serialu komediowego niż ”Przyjaciele” nie ma i raczej w najbliższych latach nie będzie. A może nie będzie już nigdy. Smutna to prawda, więc żeby było weselej trzeba szukać zamienników. Dobrym zastępstwem może być ”Teoria Wielkiego Podrywu”, serial dorównujący ”Przyjaciołom” poziomem bezpretensjonalności. Można się doszukać kilku innych podobieństw – odcinki trwają po 21 minut, mamy podobne poczucie humoru oparte na wpadkach i niedoskonałościach bohaterów, a prawie każda z postaci ma coś z Rossa. No może oprócz Penny, pięknej sąsiadki chłopaków z pięknymi umysłami. Bohaterowie to naukowcy mający cały wszechświat w małym palcu z wyłączeniem jednego elementu – relacji między ludźmi. Serial przez wiele lat zgarniał nominacje do Złotych Globów i Emmy, a odtwórca roli Sheldona Coopera, czyli Jim Parsons, zgarniał nagrody dla najlepszego aktora. Całkowicie zasłużenie, choć jego kumpel-kujon Rajesh Raj Ramayan Koothrappali jest równie mocnym komediowym punktem.

 

UPADEK

serial kryminalny, 2013-obecnie

On – model, aktor, tytułowa gwiazda ”50 Twarzy Greya” gra tutaj seryjnego mordercę. Ona – gwiazda serialu ”Z Archiwum X” gra tutaj elektryzującą panią detektyw. Gillian Anderson i Jamie Dornan stworzyli fantastyczny ekranowy duet. Scenarzyści mogliby się  ciut bardziej postarać, ale i tak jest dobrze. Oprócz aktorów największym atutem serialu jest atmosfera – brudny klimat Belfastu i muzyka, że aż strach się bać.

Na 2016 rok planowany jest trzeci sezon serialu.

W GARNITURACH

serial komediowy, 2011-obecnie

Seriali prawniczych było całkiem wiele, zabawnych seriali prawniczych – dużo, dużo mniej, a naprawdę zabawnych seriali prawniczych z plejadą doskonałych postaci – tylko jeden i to dawno temu. Mowa o ”Ally McBeal”. Dobrze zatem, że pojawił się kolejny taki serial.  I tu i tu życie prawników nie kończy się na kancelarii, a bohaterowie to coś więcej niż chodzące i gadające kodeksy. Najlepiej, z komediowego punktu widzenia, przedstawia się Donna, Louis Litt i jeden z dwójki bohaterów – prawnik z ego wielkości Manhattanu, Harvey Specter.  Jego megalomańskie bon moty to jeden z wielu atutów serialu. Ot choćby takie: ”Kochałeś kiedyś kogoś tak bardzo, że byłbyś w stanie zrobić dla niego wszystko! To zrób sam z siebie taką osobę i dawaj sobie wszystko czego tylko zapragniesz”.

W wakacje 2016 wystartuje 6. sezon serialu.

 

WSPÓŁCZESNA RODZINA

serial komediowy, 2009 -2016

Powrót Eda O’Neilla, czyli Ala Bundego, do świata komediowych seriali. Jednak fani rodziny ze ”Świata według Bundych” to nie ta sama ekipa co fani ”Współczesnej Rodziny” . Tutaj też jest zabawnie, ale to zupełnie inny humor. Serial opowiada o bardzo wielkiej familijnej mozaice. Głowa rodziny po rozwodzie żyje z młodszą kobietą, a jego dzieciaki z pierwszego małżeństwa też nie wybrali tradycyjnego modelu rodziny. Ot choćby syn, który wraz ze swoim chłopakiem wychowuje adopotowaną w Wietnamie córkę. Kilka pokoleń, kilka różnych kultur i deszcz nagród. ”Współczesna Rodzina” przez wiele lat zgarniała nagrody Emmy dla najlepszego serialu komediowego. Dopiero w tym roku pokonała ją ”Figurantka”.