VINYL

serial dramatyczny, 2016
To się po prostu musiało udać. Wspólne dzieło Martina Scorsese, Micka Jaggera i Terence’a Wintera, scenarzysty ”Wilka z Wall Street” i ”Zakazanego Imperium”, nad którym panowie myśleli i pracowali od wielu, wielu lat. W zamierzeniu chcieli zrobić ”Kasyno” rozgrywające się w muzycznym świecie. To akurat im się nie udało, ale sam serial jest wyśmienity. Obecnie mamy jakiś sezon na muzyczne seriale – ”The Get Down” na Netflixie, ”Sex&Drugs&Rock&Roll”, ”Mozart in the jungle” czy ”Star”. Jednak żaden z nich nie może się równać z ”Vinylem”. To opowieść o latach 70., Nowy Jorku i szefie wytwórni muzycznej, który prowadzi hulaszczy tryb życia. Muzyki jest tu jednak w sam raz – jest ważnym tłem, który nadaje klimat.
HBO zapowiadało 2 sezon serialu, ale ostatecznie zrezygnowało z tej decyzji.

 

ZAKAZANE IMPERIUM / BOARDWALK EMPIRE

serial dramatyczny, 2010-2014
Obecna serialowa dekada rozpoczęła się od mocnego uderzenia, czyli premiery tego serialu. Sam serial też zaczął się od mocnego uderzenia – odcinka stworzonego przez Martina Scorsese. Potem, w kolejnych epizodach i kolejnych seriach było równie dobrze. Na tyle, by widzowie stwierdzili że to jeden z najlepszych seriali dekady i na tyle, by zgarnąć Złote Globy i nagrody Emmy. Doceniono głównie scenografię i pierwszoplanową rolę Steve’a Buscemi’ego. Gra tutaj Enocha Nucky’ego Thompsona, bezwzględnego polityka, który rozdaje wszelkie karty w Atlantic City. Rzecz się dzieje w czasach prohibicji w USA, więc bohater wśród swoich obowiązków ma też przemyt alkoholu i inne nielegalne sprawki. Serialowa pozycja obowiązkowa, bez dwóch zdań.

 

ZAWÓD: AMERYKANIN / THE AMERICANS

serial dramatyczny, kryminalny, 2013-2016
Niby typowa amerykańska rodzina – kochające się małżeństwo z dzieciakami, mieszkające na przedmieściach i pracujące w biurze podróży. Nuda. Ale to tylko pozory, bo zarówno ona jak i on są też agentami rosyjskiego wywiadu, a samo małżeństwo to fikcja. Jakby emocji w ich życiu było mało, to do tego po sąsiedzku wprowadza się agent FBI, który ma walczyć z wywiadem ZSRR. Taka codzienna zabawa w udawanie wywołuje prawdziwe emocje. ”The Americans” chwaleni są najbardziej za scenariusz i dwójkę głównych bohaterów. Serial zdobył nagrodę Critic’s Choice Awards dla najlepszego serialu dramamtycznego w 2015 roku.

 

MIŁYCH, WAKACYJNYCH SEANSÓW!